سرخط خبرها
خانه / اخبار و اطلاعیه ها / تغییر روز برگزاری کنگره گرامیداشت نظامی گنجوی

تغییر روز برگزاری کنگره گرامیداشت نظامی گنجوی

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از آذربایجان‌شرقی، به علت درخواست علاقه‌مندان و اساتید گرامی شعر و ادب فارسی و  تقارن روز ۲۱ اسفند  با سالروز درگذشت حکیم نظامی  و همچنین به دلیل اینکه ۲۱ اسفند به نام روز بزرگداشت نظامی گنجوی نام‌گذاری شده و در تقویم ثبت‌شده است، طبق تصمیم شورای راهبردی کنگره  زمان برگزاری کنگره به ۲۱ اسفند تغییر یافت.

دکتر مسلم اورنگی، دبیر کنگره گرامیداشت نظامی گنجوی با اعلام خبر فوق در گفتگو با خبرنگار ما گفت: با توجه به درخواست‌های و پیشنهادات متعدد اساتید و علاقه‌مندان به دبیرخانه همایش این موضوع در شورای راهبردی مطرح و با توجه به تقارن روز ۲۱ اسفند  با سالروز درگذشت حکیم نظامی  و همچنین به دلیل اینکه ۲۱ اسفند به نام روز بزرگداشت نظامی گنجوی نام‌گذاری شده و در تقویم ثبت‌شده است، زمان برگزاری کنگره به ۲۱ اسفند تغییر یافت.

وی  با دعوت از علاقه‌مندان و اساتید شعر و ادب فارسی جهت شرکت در این کنگره  افزود: علاقه‌مندان می‌توانند مقالات خود را از طریق سایت کنگره به آدرس http://nezamiganjavi.com  ارسال نمایند.

اورنگی با اشاره به متولیان برگزاری کنگره گفت: این کنگره توسط اداره کل آموزش و پروش استان آذربایجان‌شرقی و با مشارکت سازمان بسیج فرهنگیان او دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی استان برگزار می‌گردد.

وی با اشاره به اینکه قبل از برگزاری این کنگره چندین پیش کنگره نیز برگزار خواهد شد گفت: تابه‌حال دونشست تخصصی در قالب  پیش کنگره  در راستای اهداف برگزاری کنگره برگزارشده و تا روز برگزاری کنگره نیز چند نشست تخصصی نیز برگزار خواهد شد.

دبیر کنگره در پایان این گفتگو با اشاره به حضور مهمانان خارجی در این کنگره گفت: کنگره در دو روز برگزار خواهد شد که در روز یک‌شنبه نشست تخصصی اساتید داخلی و خارجی شعر و ادبیات فارسی  در حوزه محورهای کنفرانس برگزار می‌شود و در روز ۲۱ برنامه اصلی کنگره با حضور عموم مردم و علاقه‌مندان برگزار می‌گردد.

لازم به توضیح است که علاقه‌مندان مقالات خود را در محورهای زیر می‌توانند به دبیرخانه ارسال نمایند:

* نقش زبان فارسی در منظومه فکری، ادبی نظامی
* جایگاه فرهنگ ایران و ایرانی در اشعار نظامی
* جایگاه فقه و کلام در اشعار نظامی
* تعلیم و تربیت و انسان کامل از منظر نظامی گنجوی
* فرهنگ شناسی اشعار نظامی
*سبک شعری و زبانی نظامی
* مروری تاریخی و انتقادی بر نظامی شناسی
* نظامی گنجوی میراث مشترک کشورهای اسلامی
* تاملی بر پیروان سبک نظامی
* تاملی بر ترجمه ها شرح و تفاسیر اشعار نظامی
* مروری بر زندگی نامه نظامی (دیدگاه‌های انتقادی)
* نقش نظامی در ادبیات جهان
* مروری بر عرفان، نگاه‌های فلسفی و جامعه‌شناختی نظامی
* آثار شعری، شعرای محترم داخلی و خارجی که از آثار نظامی استقبال کرده‌اند.

همچنین ببینید

پوستر کنگره

   

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *